Nastavení účetnictví a vnitřních směrnic pro projekt dle pravidel programu a výzvy

79412000-5 Poradenství v oblasti finančního řízení

Nastavení účetnictví a vnitřních směrnic je velmi důležitým a prvním krokem na samém začátku realizace projektu. Daná nastavení jsou závazná po celou dobu jeho realizace. Mezi první kroky patří zřízení samostatného účtu projektu (dle pravidel jednotlivých programů), nastavení účetnictví na střediska (vedení samostatné analytické evidence), zajištění náležitostí účetního a daňového dokladu, označení prvotních dokladů o spolufinancování z EU a rozpočtu ČR. Současně je potřeba zpracovat pracovní smlouvy zaměstnanců, harmonogram hodin, plán čerpání apod. V souladu s pravidly jednotlivých operačních programů stanovit uznatelné a neuznatelné náklady, přímé a nepřímé náklady. Všechny pravidla jsou následně zanesena do projektové směrnice. Vnitřní projektová směrnice vychází ze směrnice společnosti a podrobně upravuje postup jednotlivých činností, stanovuje pravidla, organizaci, podmínky, povinnosti, odpovědnost a pravomoci v určitých pracovních činnostech souvisejících s projektem. Smyslem zpracování směrnice je uplatnění legislativních předpisů a pravidel příslušné příručky pro příjemce na konkrétní podmínky v účetní jednotce a projektu. Ty musejí být v souladu se zákonem, vnitřní směrnicí společnost a příslušnou příručkou pro příjemce. Směrnice usnadňuje orientaci v jednotlivých činnostech souvisejících s projektem. Dobře zpracovaná směrnice přispívá k efektivnímu řízení projektu a umožňuje snadnou vnitřní i vnější kontrolu. Pro vytváření směrnice neexistují žádná striktní pravidla, měla by obsahovat základní údaje v hlavičce, jako jsou název a sídlo účetní jednotky, název směrnice, podpis osoby schvalující směrnici. Dále potom revize, každá novela směrnice musí být zaznamenána. Důležitým údajem je účinnost směrnice, tedy od kdy platí a kdo ji vydal. Ten sleduje legislativní i vnitropodnikové změny a dohlíží na její aktualizaci a revize. Součástí směrnice mohou být také přílohy. Nejdůležitější částí je vlastní text směrnice, který je u rozsáhlejších směrnic rozdělený do úvodních a závěrečných ustanovení. Úvodní ustanovení obsahuje obvykle odkazy na další předpisy, k jejichž provedení je směrnice vydávána, pro snazší pochopení je vhodné uvést citaci těchto předpisů. Závěrečná ustanovení obsahují závaznost zaměstnanců, platnost a účinnost, zvláštní pověření a ustanovení apod. Neméně důležité je také zápatí směrnice, které obsahuje datum a místo vydání, změněné stránky v případě menších změn, počet stran. Směrnice je rozsáhlý dokument a její vytvoření je časově náročné. Jednotlivé kroky jsou konzultovány s auditorem a daňovým poradcem. Cena prací je účtována hodinově a závisí také na míře odbornosti zpracovatele.

20 hod.

50 hod.